Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Xarici İşlər naziri ilə görüşüb
.
Görüşdə Hikmət Hacıyev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iki qonşu və qardaş ölkə arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əlaqələrin hərtərəfli inkişafına və genişləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini vurğulayıb, iki ölkə rəsmilərinin son səfərlərinə və birgə iqtisadi komissiyanın keçirilməsinə toxunaraq deyib: “Hər iki ölkədə münasibətlərin inkişafı üçün böyük potensial mövcuddur və ümid edirik ki, cari dövrdə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq prosesi daha da genişlənəcəkdir.”
Ölkəmizin xarici işlər naziri həmçinin İran ilə Azərbaycan Respublikası arasında çoxsaylı ortaq cəhətlərə və dərin tarixi, mədəni, dini və qohumluq əlaqələrinə diqqət çəkərək, mehriban qonşuluq münasibəti habelə qonşularla əlaqələrin inkişafına və cənab Pezeşkianın Azərbaycan Respublikası ilə münasibətlərin dərinləşməsinə xüsusi diqqət yetirdiyini vurğulayıb. Nazir, iki ölkə arasında münasibətlərin qarşılıqlı hörmət və etimad əsasında daha da genişlənəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Əraqçi, Qafqaz regionunda baş verən proseslərin əhəmiyyətinə və bunun region ölkələrinin sabitliyinə, təhlükəsizliyinə və inkişafına təsirinə toxunaraq, region ölkələrinin imkanlarından istifadə edərək və regiondan kənar tərəflərin dağıdıcı müdaxilələrindən uzaqlaşaraq, danışıqlar yolu ilə məsələlərin həlli istiqamətində region ölkələrinin iradəsini dəstəkləməyə davam etməkdə İran İslam Respublikasının prinsipial yanaşmasını vurğulayıb və bununla bağlı yardımı davam etdirməyə hazır olduğunu bildirib.