Ölkəmizin Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Bakıya səfəri çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti ilə görüşüb danışıqlar aparıb
Ali Rəhbərin nümayəndəsi və ölkəmizin Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Əli Əkbər Əhmədiyan Bakıda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşüb. Tərəflər iki ölkə arasında siyasi, təhlükəsizlik, müdafiə və iqtisadi sahələrdə əməkdaşlığın inkişafını vurğulayıblar.
İRNA-nın Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasına istinadən verdiyi məlumata görə, bu görüşdə tərəflər iqtisadi əlaqələrin, xüsusilə enerji və dəhlizlər sahəsində əməkdaşlığın səviyyəsinin yüksəldilməsini qeyd ediblər.
Azərbaycan Prezidenti Ali Rəhbərin ölkəmizin Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasındakı nümayəndəsi ilə görüşündə iki ölkənin tarixi, dini və sivilizasiya ortaqlıqlarına toxunaraq, İran və Azərbaycan Respublikası arasında son üç onillikdəki əlaqələrin yaxşı olduğunu qeyd edib.
Dəhliz əməkdaşlığı sahəsində İlham Əliyev ölkəsinin şimal və cənub dəhlizlərindən istifadə etməsini və Ağbənd tranzit marşrutu ilə Fars körfəzinin imkanlarından faydalanmağı vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidenti 3+3 formatı ilə bağlı təşəbbüsünə toxunaraq, Cənubi Qafqaz regionunun problemlərinin region ölkələri arasında əməkdaşlıq formasında həllini qeyd edib.
Bu görüşdə ölkəmizin Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi də iki ölkə arasında olan imkanlara və razılaşmalara toxunaraq, iki ölkə arasında layihə və sazişlərdəki maneələri aradan qaldırmağa hazır olduğunu bəyan edib.
Tərəflər habelə yaxın vaxtlarda birgə iqtisadi komissiya keçirməyə hazır olduqlarını və hərbi əməkdaşlıqdan, xüsusilə birgə təlimlərin keçirilməsindən məmnunluq ifadə ediblər.
Xatırladaq ki, təhlükəsizlik diplomatiyasına uyğun olaraq və Cənubi Qafqaz regionu ölkələri ilə siyasi-təhlükəsizlik əlaqələrinin gücləndirilməsi məqsədi ilə, Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi cənab Əhmədian, azərbaycanlı həmkarının dəvəti ilə əvvəlcədən razılaşdırılmış səfər çərçivəsində çərşənbə günü səhər Bakı Hava Limanında azərbaycanlı həmkarı cənab Ramil Usubov tərəfindən qarşılanıb.